Koncepce první úlohy - Měření teplotní závislosti elektrického odporu kovu a polovodiče - byla navržena v rámci závěrečné práce studia DVPP-RIF 3 na Technické univerzitě v Liberci. Realizace vzdálené úlohy a celého prostředí vzdálené laboratoře proběhla na Gymnáziu J. Vrchlického v Klatovech a to plně v režii (a z prostředků) jejího tvůrce. Po spuštění (12. 4. 2011, 7:44 hod.) se tak laboratoř stala první středoškolskou vzdálenou internetovou laboratoří v Plzeňském kraji a první gymnaziální laboratoří v České republice.
Díky atraktivitě této problematiky počítáme i nadále se vznikem úloh dalších. Všechny úlohy zatím plánujeme ovládat experimentální USB deskou K8055.
Do budoucna bychom rádi postavili i úlohu, která by měla využívat softwarové stavebnice ISES Web Control pro řízení vzdálených laboratoří. Na základě zkušeností ze stavby a provozu úloh vzdáleně řízené laboratoře budou vznikat úlohy další buď jako studentské projekty, či jako SOČ.
Účelem laboratoře je nejen podpora praktické výuky fyziky, ale i sběr zkušeností s provozem vzdálené internetové laboratoře.
Budeme proto velice vděčni za všechny Vaše připomínky a postřehy!
Po úspěšném obhájení závěrečné práce studia DVPP, v rámci které vznikla první úloha laboratoře, získává laboratoř nadále různá ocenění. Jako první získala laboratoř 1. cenu v soutěži „Tvořivý učitel 2011“ v kategorii „Učební pomůcka“ a v roce 2014 byla oceněna i cenou Plzeňského kraje „Úspěšný učitel 2014“.
Další úspěchy se nesly již na křídlech tvořivosti našich studentů. Návrh a i následná konstrukce úlohy „Zatěžovací charakteristika zdroje“ byly oceněny v rámci studentské soutěže „Technická olympiáda Plzeňského kraje 2015“. O dva roky později (2017) byly ve stejné soutěži oceněny hned dva týmy - návrh rezervačního systém vzdálených experimentů a konstrukce nové úlohy „Studium difrakčních jevů“.
V naši první koncepci vzdálených úlohu byla využita experimentální USB deska K8055 firmy Velleman® společně s námi vyvinutou aplikací K8055-MARIE (viz sekce Pro vývojáře).
Díky podpoře z Evropského fondu pro regionální rozvoj se nám podařilo laboratoř rozšířit o úlohu „Kmity na pružině“, která je řešena na platformě ISES Web Control.
Na základě zkušeností se vzdálenými experimenty obou předchozích koncepcí vyvíjíme zcela nový způsob řízení. Řešení je nyní zaměřeno na použití modulu Arduino.
Když se řekne: Vzdálená internetová laboratoř, jistě každého napadne otázka, z jaké dálky se tedy uživatelé připojují. Díky službě FlagCounter můžeme zaznamenávat státy, za kterých přicházejí naši návštěvníci. Služba běží od 24. února 2012 a na připojené mapě jsou zapíchnuté vlaječky států, ze kterých nás uživatelé zatím navšívili.
Autor, sponzor a spolumajitel Remote-LAB GymKT
správce webových stránek Remote-LAB GymKT (Vzdálená internetová laboratoř GymKT)
autor experimentů:
spoluautor experimentu ZaCHaRIAS » ©2015–16
spoluautor experimentu DiANE » ©2018–??
vývojář řídicí aplikace K8055-MARIE » ©2014–19
Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova
autor experimentu IRMA » ©2015
studenti Gymnázia J. Vrchlického, Klatovy
autoři experimentu ZaCHaRIAS » ©2015–16
studenti Gymnázia J. Vrchlického, Klatovy
autoři experimentu DiANE » ©2017–18
student Gymnázia J. Vrchlického, Klatovy
autor rezervačního systému » ©2017–18
localización en español
překlad experimentů:
локализация на русский язык
překlad experimentů:
Українська локалізація
překlad experimentů:
Zbylé překlady jsou (zatím) vytvořeny pomocí Google Translate nebo DeepL Translator.
Chcete se podílet na lepším překladu, KONTAKTUJTE NÁS!