Vzdálené internetové experimenty
Vzdáleně řízená internetová laboratoř obsahuje reálné fyzikální experimenty, které je možné ovládat prostřednictvím svého internetového prohlížeče. Naše vzdálené experimenty lze využívat zcela zdarma a bez nutnosti jakékoliv registrace. Naměřené data si lze vždy stáhnout do svého počítače, kde lze s nimi nadále pracovat.
Vzdálená laboratoř GymKT
Na těchto stránkách postupně budeme prezentovat jednotlivé vzdálené (internetově řízené) experimenty, které na naší škole vznikají. Prostřednictvím sítě Internet můžete tyto pokusy nejen pozorovat, ale především na nich přímo měřit reálná data. Vzdálené experimenty lze kupříkladu využít jako demonstrační pokus při multimediálně podpořené frontální výuce, nebo (díky jejich 24 hodinové dostupnosti) též jako experimentální domácí úkol pro studenty. Své nezpochybnitelné využití nacházejí i při tzv. distanční výuce.
Vzdáleně ovládané experimenty mají oproti klasickým školním experimentům v tradičních školních laboratořích nebo oproti virtuálním simulacím řadu podstatných výhod.
DOSTUPNOST
Volný přístup do laboratoře (kdykoliv, odkudkoliv), experimentátor nepotřebuje žádné fyzikální pomůcky, experiment lze několikrát opakovat.
BEZPEČNOST
Nehrozí nebezpečí zranění při práci s nebezpečnými látkami, i když uživatelé pracují s reálnými měřicími přístroji.
MODERNÍ PŘÍSTUP
Zvýšený zájem studentů, úspora času pro učitele, rychlé grafické zpracování naměřených hodnot, naměřená data jsou reálná.
Naše vzdálené experimenty
Naší snahou je zde prezentovat experimenty, které nejsou zcela běžné při výuce, nebo jejichž příprava pro kvalitní provedení je jinak příliš zdlouhavá.
Teplotní závislost odporu kovu a polovodiče
Experiment 1 – VILI
(„Vilík“)
Úloha je zaměřena na měření odporu platinového čidla a termistoru při různých teplotách a srovnání jejich teplotních závislostí elektrického odporu.
Určení horizontální složky magn. pole Země
Experiment 2 – NICoL
(„Nikolka“)
Určení horizontální složky magn. pole Země je realizováno srovnáním zemské magnetické indukce a indukce vyvolané uměle pomocí tzv. Helmholtzových cívek.
Vzdálené ovládání robotické paže
Experiment 3 – RAMBO
(„Rambík“)
Úloha není pravým fyzikálním experimentem, ve kterém jde o naměřený výsledek. V této úloze si budete moci „pohrát“ s ovládáním robotické ruky.
V-A charakteristika LED
(určení Planckovy konstanty)
Experiment 4 – CEcIL
(„Cecilka“)
V úloze lze vzájemně porovnat voltampérové charakteristiky červené, žluté, zelené, modré a bílé LED. Lze též určit hodnotu Planckovy konstanty.
Kmity na pružině
(Nucené kmity & tlumené kmity)
Experiment 5 – IRMA
(„Irma“)
Úloha umožňuje nejen studium vlastního kmitání pružinového oscilátoru a kmitání tlumeného, ale i kmitání buzeného a studium jevu nazvaného „rezonance“.
Základní charakteristiky bipolárního tranzistoru
Experiment 6 – PaVEL
(„Pavlík“)
V úloze je možné měřit výstupní a převodní charakteristiku. Zejména pak lze určit proudový zesilovací činitel zapojení se společným emitorem.
V-A charakteristika klasické žárovky
Experiment 7 – VeLMA
(„Velma“)
Úkolem experimentu je proměření voltampérové charakteristiky klasické žárovky, což může být prvním setkáním studentů s tzv. „nelineární zátěží“.
Zatěžovací charakteristika zdroje
Experiment 8 – ZaCHaRIAS
(„Zachariáš“)
Experiment umožňuje proměřit zatěžovací charakteristiku dvou běžně používaných elektrochemických zdrojů - alkalické a zinko-chloridové baterie.
Studium difrakčních jevů
(Difrakce na mřížce)
Experiment 9 – DiANE
(„Diana“)
Experiment se zaměřuje na studium difrakčního obrazce na optické mřížce. V měření lze určit mřížkovou konstantu mřížky, nebo naopak vlnovou délku použitých laserů.
Zatěžovací charakteristika fotočlánku
Experiment 10 – DEVIL
(„Ďáblík“)
Úloha umožňuje získat základní parametry solárního článku jako zdroje energie. Lze proměřit jak klasickou zatěžovací charakteristiku, tak závislost výkonu na zátěži.
Absorpce ionizujícího záření v materiálu
Experiment 11 – AbRaHaM
(„Abrahám“)
Experiment se věnuje odstínění záření. Je možné studoval jak vliv různé tloušťky stanoveného materiálu, tak vliv různých použitých materiálů stejné tloušťky.
Meteorologická stanice
Experiment 12 – GENIE
(„Džin“)
Další úloha realizovaná pomocí modulu Arduino s Ethernet Shield. Tentokráte je tento koncept použit jako jednoduchá meteorologická stanice sloužící pro monitoring podmínek v laboratoři.
Vzdálené internetové řízení desky K8055
App: K8055-MARIE
(„Maruška“)
K8055-MARIE je námi vyvíjená aplikace, která umožňuje vzdálené řízení desky Velleman K8055. Pomocí webové stránky ji lze vzdáleně ovládat.
- „Žijeme ve společnosti naprosto závislé na vědě a technologii, a přesto skoro nikdo vědě a technologii nerozumí. To je jasný recept na katastrofu.“ (Carl Sagan)
- „Tak, sakra, pojďme se aspoň pokusit tu katastrofu odvrátit!“
(Remote-LAB GymKT)