UPOZORNĚNÍ:
Nesouhlasíme s vyřazením Newtonových zákonů, Ohmova zákona a zákona zachování energie z učiva fyziky základních škol v České republice!
MENU

Oblast vývojářů

development-zone

Tento prostor není standardním prostředím vzdálené laboratoře. Následující webové stránky slouží pro test, vývoj a publikaci našich řídicích metod vzdálených experimentů. Pochopitelně, zde chceme pomoci lidem, kteří se zajímají o podobnou problematiku, jako jsou vzdáleně řízené experimenty, IoT a podobně.

Mnoho lidí hledá levné a jednoduché řešení, jak řídit reálný proces přes internet.
Tato stránka je určena právě pro ně!

PROSÍM, RESPEKTUJTE, ŽE SE NYNÍ POHYBUJETE V ZÓNĚ VÝVOJÁŘŮ!


Řízení experimentů deskou K8055

K8055N

Naším prvním počinem při řízení vzdálených experimentů bylo využití experimentální USB desky K8055 od firmy Velleman®. Řada uživatelů se již dříve snažila vyřešit řízení desky K8055 přímo z webové stránky. My jsme tento problém vyřešili pomocí vlastního ovládacího serveru K8055-MARIE. Na níže uvedených odkazech najdete stránky popisu našeho řešení, technické podpory, možnost stažení řídicího programu, demo ukázky, návody atd.

Powered by:
powered by Velleman

Řízení experimentů modulem Arduino + Ethernet Shield

arduino + ethernet shield

V současné době se zaměřujeme na možnost ovládání vzdálených experimentů pomocí modulu Arduino s rozšížením Ethernet Shield. Toto řešení by umožnilo zcela vynechat řídicí PC a tím vytvářet ještě jednodušší a méně prostorově (i finančně) náročné experimenty.

Tento způsob vzdáleného internetového ovládání jsme zatím použili při úpravě experimentů:

Jakmile dosáhneme obecně platných závěrů použitelných pro další vývojáře (a budeme mít chvíli času na napsání článku), budeme je zde publikovat.

Tvorba IP kamer pomocí ESP32-CAM (budoucí řízení experimentů modulem ESP32)


ESP32 + ESP32-CAM

Poté, co jsme se zaměřili na ovládání vzdálených experimentů pomocí modulu Arduino s rozšížením Ethernet Shield, zjistili jsme, že naše vzdálené úlohy i nastále vyžadují přítomost klasického PC. Důvodem bylo použití klasických USB kamer, které potřebují pro internetové vysílání běh aplikace YawCam. Řešením této situace byl modul ESP32-CAM, který se ukázal jako vhodný pro stavbu jednoduché a levné IP kamery. Vyvinuli jsme tedy prototyp IP kamery, která umožňuje jak načítat statické obrázky, tak i plynule steamovat obraz. Kamera zároveň emuluje výstup z doposud používané kamerové aplikace YawCam. Díky tomu mohla tato kamera nahradit dosavadní řešení s USB kamerou a připojeným PC.

Využití IP kamery postavené na modulu ESP32-CAM nyní testujeme u následující úloze:

Při řešení tohoto úkolu jsme též objevili obecný modul ESP32, který se ukazuje jako zajímavé řešení pro tvorbu vzdálených experimentů. Určitě se budeme i touto alternativou dále zabývat.

Článek popisující stavbu IP kamery postavené na modulu ESP32-CAM (včetně zdrojových kódů a modelů pro 3D tisk) připravujeme…

Řízení experimentů pomocí Raspberry Pi


Raspberry Pi

Počítač Raspberry Pi se nám v současné době zdá jako velice progresivní řešení, které spojuje výhody užití klasického řídicího PC (pohodlné programování, užití služeb operačního systému, stabilita…) a univerzálního vývojového modulu (přímé ovládání pinů, nízké energetické nároky, rychlost…). Mimo jiného si od využití tohoto modulu slibujeme možnost spojení ovládání vzdáleného experimentu společně se současným řízením jeho webové kamery, které zatím řešíme každé zvlášť.

O dalším vývoji budeme ostatní vývojáře informovat.